poniedziałek, 2 lipca 2012

Czytaj dziecku

Co prawda naukę czytania i pisania dzieci rozpoczynają w pierwszej klasie szkoły podstawowej, ale już pięciolatek jest w stanie nauczyć się czytać. Nawet ciekawe świata czterolatki są zainteresowane tym, w jaki sposób rodzice czytają, co jest napisane na okładkach ich książeczek czy na opakowaniach artykułów spożywczych. Taką naturalną ciekawość w codziennych sytuacjach warto wykorzystywać, powoli oswajając dziecko z literami, brzmieniem głosek i wyrazów.
Bardzo ważnym elementem nauki czytania, a później również pisania jest głośne czytanie dzieciom. 20 do 30 minut z książeczką  powinno stać się codziennym rytuałem.
 Przygotowanie do nauki czytania można rozpocząć np. poprzez kojarzenie obrazków z podpisami pod nimi, a następnie z krótkimi zdaniami. W wyrazach warto wskazywać poszczególne litery, a w zdaniu – pokazać składające się na nie słowa. Warto też ćwiczyć pisanie liter po zakropkowanych śladach (jest wiele takich zeszytów ćwiczeniowych dostępnych na rynku) czy bawić się w pisanie na piasku lub śniegu. Rysowanie szlaczków po śladach czy kolorowanie obrazków również mają na celu zwiększenie sprawności manualnej i przygotowanie do pisania.
Dziecko, które ma zacząć czytać, powinno przede wszystkim prawidłowo mówić. Dlatego tak ważna jest korekcja wad wymowy i współpraca z logopedą. Warto także zadbać o to, aby maluch miał bogate słownictwo i potrafił swobodnie się wypowiadać. Dlatego trzeba zachęcać dziecko do mówienia i opowiadania różnych historii. Podczas głośnego czytania bajek warto podejmować z dzieckiem rozmowę na temat przeczytanego tekstu i uczyć je logicznego wypowiadania się.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz