środa, 18 kwietnia 2012


Szanowni Państwo

Ta strona powstała po to, aby namówić Państwa do dyskusji na temat posyłania sześciolatków do szkół i przekonać, że jednak warto to robić.

W związku ze zmianami w ustawie o systemie oświaty nastąpiło przedłużenie o dwa lata okresu, kiedy to rodzice podejmują decyzję o tym, czy sześcioletnie dziecko posyłać do szkoły. Tak więc w 2012 oraz 2013 roku to jeszcze Państwo jako rodzice decydujecie, czy wasze dziecko rozpocznie naukę w szkole.

Wiele na ten temat mówiło się w mediach. Najbardziej słyszalne były głosy sprzeciwu. Słyszeliśmy o odbieraniu beztroskiego dzieciństwa, nieprzygotowaniu szkół do przyjmowania tak małych dzieci. Niewiele mówiło się o tym, że wcześniejsze posłanie dziecka do szkoły pomoże wcześniej odkryć jego talenty i wyłapać ewentualne słabości. Dzieci  w tym wieku mają olbrzymią ciekawość świata i niezwykle chłonny umysł. Sprawmy, żeby nauka kojarzyła im się z zabawą i sprawiała przyjemność. To przecież nie musi być smutny obowiązek!

Pierwszy dzień w szkole powinien być dla dziecka radosnym wydarzeniem. Aby tak się stało, starań powinni dołożyć dyrektorzy szkół i nauczyciele, a także rodzice, bo szkoła wymaga uczestnictwa rodzica w edukacji w znacznie większym stopniu niż robiło to przedszkole.

Chcemy namówić Państwa do dyskusji i głębszego zastanowienia się nad tym, jaką decyzję podjąć. Postaramy się przedstawiać plusy i promować dobre praktyki, zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi doświadczeniami. Także tymi złymi – będziemy wyjaśniać wątpliwości, interweniować, poprawiać…

Aleksander Palczewski
Małopolski Kurator Oświaty

1 komentarz:

  1. do szkoły powinny iść dzieci urodzone do sierpnia, a te od września do grudnia nie lub zostawić wybór rodzicom

    OdpowiedzUsuń