czwartek, 26 kwietnia 2012

Sprawdź zanim zdecydujesz


Czy wiecie, że jeśli sześcioletnie dziecko rozpocznie naukę w szkole 1 września 2012 roku to będzie się uczyło według nowej podstawy programowej dostosowanej do indywidualnego rozwoju każdego dziecka?

Oczywiście, najważniejszą rolę w tym, żeby sześciolatek poradził sobie z nowymi wyzwaniami, pełni szkoła. To szkoła ma zbudować pomost pomiędzy doświadczeniami przedszkolnymi i szkolnymi dziecka i zminimalizować kontrasty między starym i nowym środowiskiem. Bardzo ważne jest to, żeby szkoła wspierała zarówno dziecko jak i całą jego rodzinę w nowej sytuacji.

A jaka ma być szkoła dla sześciolatka? Otwarta i przyjazna. Ma zapewnić opiekę dobrze przygotowanych i przyjaznych nauczycieli, opiekę w świetlicy oraz dobór programów nauczania dostosowanych do możliwości uczniów, warunków społecznych i bazy. Mówiąc wprost – szkoła ma wybrać takie podręczniki i pomoce dydaktyczne, które zapewnią sześciolatkom nie tylko efektywną, ale i atrakcyjna naukę. Bo nauka ma być dla dziecka przyjemnością! Ważne jest więc, aby stosować twórcze metody pracy z dzieckiem, zapewniać maluchom rozwój zdolności i zainteresowań ale i zadbać o odpowiednie wyposażenie sal, które będzie sprzyjać nauce i zabawie. Zdecydowanie nie wystarczy w tym celu w kącie sali położyć kilka klocków.

Zanim z góry odrzucimy pomysł posłania naszego sześciolatka do szkoły sprawdźmy ofertę placówek oświatowych. Porozmawiajmy z dyrektorem, obejrzyjmy sale, przejdźmy się korytarzami, odwiedźmy świetlicę i stołówkę, porozmawiajmy z nauczycielami.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza